Close
Ako si užiť jeseň, 2.časť
Vanda Slováková

Ako si užiť jeseň, 2.časť

HRAJTE SA

Hoci sa môže javiť, že hry sú len podradné činnosti na vyplnenie voľného času, opak je pravdou. Hry sú staré ako naša spoločnosť a nesú zo sebou, okrem radosti zo samotného hrania, aj niekoľko ďalších benefitov:

  • hranie hier nás učí sebaovládaniu, trpezlivosti a trénuje disciplínu
  • rozvíja našu fantáziu
  • prebúdza v nás túžbu víťaziť, rovnako sa vďaka nim dokážeme lepšie vyrovnávať s neúspechom
  • hranie hier je skvelá pomôcka, ako sa zoznámiť s novým kolektívom alebo utužiť už existujúce vzťahy

Hra je dobrovoľná činnosť či zamestnanie, ktoré sa vykonáva v rámci istých presne stanovených časových a priestorových hraníc, podľa dobrovoľne prijatých, no bezpodmienečne záväzných pravidiel, je sama o sebe cieľom a sprevádza ju pocit napätia, radosti i vedomie „odlišnosti“ od „obyčajného života“.

J. Huizinga 

STOLOVÉ HRY

Virtuálny svet počítačových a konzolových hier mňa osobne nikdy výrazne neoslovil. Rozhodne sa však dokážem nadchnúť pre dobrú stolovú hru a som ich veľký fanúšik. Ak máte chuť so stolovými hrami začať alebo chcete vyskúšať niečo nové, mám pre vás pár tipov.

Takenoko

Je rodinná hra, ktorá je okrem samotného príbehu zaujímavá aj svojím farebným vizuálnym prevedením a milými figúrkami. Táto spoločenská hra získala vo Francúzsku ocenenie – hra roka 2012. Zvoľte správnu taktiku, vysaďte záhradku a zbierajte bambus – získavajte body na základe plnenia zadaní z kartičiek. Takenoko zvládnu hrať 2-4 hráči a je vhodná aj pre deti už od 8 rokov. Na samotnú hru si vyčleňte približne hodinu času. Základnú hru je možné doplniť o rozšírenie hry – Pandiatka.

Takenoko_spoločenská hra

EGO

Úsporná čierna a červená farba vás sprevádza počas celej doby hrania, a to v podobe žetónov a kartičiek s otázkami, na ktoré musíte odpovedať. Vaši protihráči sa snažia uhádnuť jednu z vašich troch možných odpovedí, ktorú kartička ponúka. Neskôr odhalíte, ako ste odpovedali a na základe pravidiel sa žetóny rozdelia. Víťazí hráč s najvyšším počtom žetónov. Hra ponúka priestor pre taktizovanie, ale pointou hry je dozvedieť sa o sebe a ostatných niečo nové, na čo ste sa možno chceli, no nemali odvahu opýtať. Napríklad, vieš udržať tajomstvo? Ktorá zo situácii ťa najviac desí? Ktorý z tvojich spoluhráčov je najhorší šofér? Ak sa čakáte návštevu alebo organizujete párty rozhodne si zahrajte EGO.

DIXIT

Nemenej zaujímavou je hra, ktorú chcem spomenúť na záver – krásne ilustrovaná kartová hra Dixit. Je to jednoduchá hra pre všetky vekové kategórie, pri ktorej sa zaručene dozviete kopec nových vecí o sebe a o svojich spoluhráčoch. Hra vás zaujímavým spôsobom prinúti zapojiť fantáziu a kreativitu a prebudí vo vás rozprávača. Nekončiacu zábavu zaručuje niekoľko samostatných variantov a rozšírení hry Dixit.

Či už za oknami prebieha jeseň alebo len hľadáte spôsob, ako stráviť zmysluplne čas so svojimi blízkymi – hrajte sa.

Nezabúdajte, kto sa hrá – nehnevá :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close